6 nástrojů pro měření rychlosti webu

23. 6. 2015
5 min

Rychlost webu je pro každého majitele webu nesmírně důležitá, má totiž zásadní dopad na celkový uživatelský prožitek návštěvníků. Platí-li, že v kamenné prodejně je vhodné obsloužit zákazníky hned a bez čekání, v online světě je to přímo nutností. Je neomluvitelné, když se web načítá zbytečně dlouho. Zákazníci nebudou čekat, než se jim načte web. Odejdou ke konkurenci. Pomalý web také znamená minusové body u vyhledávačů – Google již v roce 2010 oficiálně potvrdil, že upřednostňuje rychle se načítající weby.

V dnešním článku vám ukážeme 6 nejlepších nástrojů, jak měřit rychlost webu a odhalit největší problémy.

Obsah webu analyzují Google PageSpeed Insights

Velmi dobrý nástroj od společnosti Google, který dokáže analyzovat obsah webových stránek a dát doporučení, jak zrychlit web. Pro začátek testu stačí pouze zadat URL dané stránky, kliknout na tlačítko analyzovat a počkat si na výsledky. Následně se vám zobrazí bodové ohodnocení rychlosti vašeho webu a doporučení, co upravit. Ve výsledku testu se dozvíte, že byste měli aktivovat kompresi, minifikovat JavaScript, využívat načítání do mezipaměti prohlížeče, optimalizovat CSS kód a mnohé další užitečné tipy.

Adresa služby: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Naše hodnocení: 4/5

Pingdom tools otestuje načítání v zahraničí

Cílíte s webem na zahraničí? S tímto nástrojem si můžete otestovat, jak se váš web načítá v USA, Nizozemsku, Austrálii či Švédsku. Nástroj vám dále zodpoví to, zda máte pomalý webový server, databázi, zda vysíláte zbytečně mnoho dotazů do databáze, zda máte stránky přeskriptované či zda obrázky nejsou zbytečně velké. V přehledném grafu získáte kompletní informace o tom, co se z vašeho webu stahuje, odkud, jak dlouho to trvá a jaké jsou velikosti jednotlivých prvků. Na grafu se zobrazí jaký prvek se načítá nejdéle a na jaký script server čeká, než je web kompletně načtený.

Tip: Po zaregistrování máte možnost zdarma sledovat výpadky vašeho webu.

Adresa služby: http://tools.pingdom.com/fpt/

Naše hodnocení: 3/5

GTmetrix porovná výsledky předchozích měření

Nástroj kombinuje výsledky Google a Yahoo. Po zadání dané URL adresy se vám zobrazí přehledný report analyzující web z několika pohledů včetně doporučení řešení zlepšení rychlosti. Užitečnou funkcí je porovnání s předchozími měřeními. U té si můžete ověřit, zda se pro provedení optimalizace opravdu zvýšila rychlost celého webu. Co se nám na nástroji líbí, je snadný export do PDF.

Adresa služby: http://gtmetrix.com/

Naše hodnocení: 4,5/5

Yslow analyzuje použité pluginy

Dáváte-li přednost pluginům do internetových prohlížečů můžete vyzkoušet nástroj Yslow. Ten vám dokáže poskytnout analýzu nejdůležitějších prvků ovlivňujících rychlost webu. Výhodou nástroje je to, že využívá další služby od Yahoo jako je Smush.it a JSLint . Stejně jako ve škole nástroj váš web ohodnotí známkou A-F.

Adresa služby: http://yslow.org/

Naše hodnocení: 3/5

WebPageTest najde chyby v rychlosti

Nástroj zobrazí největší chyby v rychlosti webu, dobu načítání v číslech i přehledných grafech. Zajímavostí tohoto nástroje je printscreenování postupného načítání webu. Můžete si tak názorně prohlédnout, jak se web načítá v průběhu času. Kromě toho můžete shlédnout video se zpomaleným záznamem načítání jednotlivých prvků webu.

Adresa služby: http://www.webpagetest.org/

Naše hodnocení: 4/5

Page Scoring ukáže, co načítání ovlivňuje

Pomocí tohoto jednoduchého nástroje zjistíte informace, jak dlouho se načítá váš web a výčet jednotlivých prvků, co ovlivňují rychlost načítání.

Adresa služby: http://www.pagescoring.com/website-speed-test/

Naše hodnocení: 2/5

Pokud si nevíte s měřením rychlosti webu rady či potřebujete provést optimalizaci rychlosti, neváhejte se ozvat našemu marketingovému týmu.

Nemáte čas brouzdat internetem?