Zboží.cz chystá změnu feedu - víte co to pro vás znamená?

28. 6. 2015
6 min

Na konci léta dojde k poměrně podstatné změně na vyhledávači zboží Zbozi.cz – změní se XML feedy. Připravte se na to s předstihem a nenechejte nic náhodě. O co, že se to vlastně jedná?

Přibydou dva nové pojmy – vendorský a nabídkový XML feed

Doposud Zbozi.cz mělo jednu jedinou variantu feedu, který musel a zatím stále musí, odpovídat pokynům, které najdete ve specifikaci XML feedu pro Zboží.cz. Nově k němu přibude vendorský a nabídkový XML feed.

Vendorský XML feed

Tento feed bude určený především těm, kteří chtějí zakládat produktové karty, do kterých se pak ostatní prodejci budou snažit své zboží napárovat. Tento feed nebude muset obsahovat některé elementy jako běžný feed, jelikož nejsou k založení produktové karty nutné – příklad může být URL. Těm, kdo budou používat vendorský feed se říká vendoři. Jde o výrobce nebo výhradní dovozce do ČR, kteří jsou odpovědní za prodej konkrétní značky na českém území.

Nabídkový XML feed

Půjde o feed určený běžným prodejcům, který je velmi blízký tomu, který používáte nyní. Jde tedy o feed, který odpovídá stávajícím požadavkům Zbozi.cz na podobu XML feedu a obsahuje konkrétní informace platné pro váš eshop. Nabídkový XML feed však přináší i řadu změn.

Jeho stávající specifikaci najdete v Nápovědě pro Zbozi.cz. Součástí nápovědy jsou již nyní informace o chystaných změnách, které by Vám neměly uniknout.

Změny, které XML Feed pro Zbozi.cz čekají najdete v oficiálním PDF souboru .

Několik vybraných změn a novinek pro chystaný XML Feed

 

  • Rozšíření parametrů (dnes pouze PARAM_NAME a VALUE) o UNIT (jednotka – např. cm, kg, l)
  • Varianty produktu budou označeny skrze element ITEMGORUP_ID
  • Přibude element VISIBILITY, který je další generací několikrát měněného elementu TOLLFREE a UNFEATURED – skrze tento element řeknete Zboží.cz, zdali má vaše zboží zobrazovat, či nikoliv
  • PRICE_VAT bude po zavedení feedu znamenat konečnou cenu se všemi dodatečnými náklady
  • Element EXTRA_MESSAGE se rozšíří o nový parametr, kterým bude VOUCHER
  • Bude zaveden element BRAND – značka zboží
  • Zboží.cz označí unikátním ID všechny kategorie a vy do nich budete moci své zboží skrze nový element CATEGORY_ID vložit.
  • Přibude element pro označení produktové řady PRODUCT_LINE

 

Po přečtení tohoto článku byste klidně mohli začít stresovat, že potřebujete okamžitě upravit svůj feed. Stejně jako ostatní odborníci se i my přikláníme k variantě, že je dobré ještě počkat do chvíle, než bude vše 100 % potvrzeno v podobě, v jaké se změny prezentují nyní.


Časté dotazy na nový feed

Kdy začne nový feed fungovat?

Tuto podstatnou změnu ohlásilo Zboží.cz na „konec léta“. Nyní (1.9.) předpokládáme, že termín se bude blížit polovině září.

Co máme tedy udělat?

Zadejte programátorovi (nebo tomu, kdo se o provoz vašeho internetového obchodu stará) opravu dosavadního feedu tak, aby feed vyhovoval novým specifikacím .

Jak pak poznám, že mám nový XML feed v pořádku?

Platnost nového feedu si ověřte na www.zbozi.cz/validace-feedu .

Můžu nový feed nasadit hned?

Nový feed můžete mít připravený klidně už teď, ale začněte jej používat, až Zboží.cz změnu feedů oficiálně ohlásí.

Co se stane, když feed nestihnu do oficiálního spuštění opravit?

Předpokládáme, že po té, co Zboží.cz XML feed oficiálně spustí, budete moci omezenou dobu (počítejte i měsíc) používat i starý feed.

A když feed neopravím ani po této lhůtě?

Dostáváme se poněkud do roviny dohadů: určitě nebudou fungovat prvky, které Zboží.cz změnilo. Pravděpodobně dojde k odpárování některých položek a teoreticky se budou špatně některé nabídky špatně zobrazovat. Nedá se také vyloučit, že v situaci, kdy nebude feed obsahovat správné povinné položky, dojde k zablokování fungování celého účtu – tedy i možnosti přes Zboží.cz prodávat.

>>> Jakmile budete chtít svůj feed upravit, neváhejte se na nás obrátit.

Nemáte čas brouzdat internetem?