Nebuďte spammery, vyhovte standardu DKIM

13. 3. 2015
5 min

Když v roce 2004 Seznam.cz ohlásil vypuštění filtrace mailů přes program SpamAssasin, dal tím veřejnosti jasně najevo, že to s péčí o mailové schránky svých uživatelů myslí opravdu vážně. Proto se není čemu divit, že Seznam postupně spamovou ochranu přitvrzuje a výsledkem dosavadní práce je vytvoření samostatné složky pro hromadné maily a zavedením standardu DKIM – o co se jedná a je to vůbec správně?

Samostatná složka „hromadné“

Pokud používáte Gmail od Google, určitě jste zvyklí, že vám direct mailing chodí do složky Reklama (Promotions). Od 11. 2. 2015 v podstatě totožnou složku plošně zavedl i Seznam a pojmenoval ji „hromadné“. Do ní se zařazují všechny přijmuté newslettery, které Seznam vyhodnotí jako hromadný reklamní email. Tento krok od Seznamu určitě není výstřelkem do prázdna – logicky reaguje na konkurenci. Bohužel však rozlišovací schopnost Seznamu je oproti Gmailu poněkud slabší. Dobrým příkladem je 9 na sobě zcela nezávislých mailových účtů na Seznamu, kde od 11. 2. 2015 do 13. 3. 2015 z celkového počtu 162 hromadných newsletterů prošlo do složky hromadné pouze 102 – 37 % tedy seznam nezachytil a zobrazily se ve složce „Doručené“.

Identifikace domény pomocí DKIM

Od 1. dubna 2015 Seznam zpřísní svoji antispamovou ochranu. Aby sdělení, která rozesíláte uživatelům skrze newslettery nebyla označena za spam, musí korespondence obsahovat platný digitální podpis DKIM. Jde o ZÁSÁDNÍ informaci, které je třeba vyhovět. Nejde však o nic složitého a vše potřebné v případě, že využíváte náš nástroj na rozesílání newsletterů CentralNews, můžete snadno nastavit přímo v aplikaci. Nebo vám poskytneme pomoc se splněním všech požadovaných podmínek. DKIM není žádnou převratnou novinkou – řada poskytovatelů s ním pracuje již řadu let a nyní se k nim přidává i Seznam. Záměrně nezabíháme do technických detailů, kterým díky naší pomoci rozumět nemusíte.

Co musíte udělat, když používáte CentralNews

 Níže najdete postup, který vám zabere pár minut a zajistí splnění všeho potřebného.

První krok

Jděte v menu CentralNews do „Nastavení“, do záložky „DKIM“ a do příslušné kolonky zadejte název domény, kterou využíváte ve svých newsletterech. Pokud jako odesílatele uvádíte např. kontakt@itstudio.cz, tak jako název domény zadáte "itstudio.cz".

 

Druhý krok

Ihned vám vygenerujeme váš veřejný klíč i s pokyny

Třetí krok - váš web běží pod naší správou

Máte-li svou doménu pod naší správou (společností IT Studio s.r.o.) , zkopírujte vygenerovaný veřejný klíč i s pokyny a pošlete vše na hotline@itstudio.cz – o zbytek se postaráme

Třetí krok - váš web běží na jiných serverech a o správu se vám někdo stará

Jestliže máte web na jiných serverech a pouze využíváte CentralNews, pošlete vygenerovaný veřejný klíč i s pokyny osobě, která se stará o vaše DNS záznamy – s pokyny si hravě poradí.

Třetí krok - provádíte si správu DNS záznamů sami

Staráte-li se o své DNS záznamy sami, zapracujte si veřejný klíč sami.

Čtvrtý krok - potvrzení splnění podmínek

Jestliže vše proběhne správně, uvidíte v CentralNews v záložce „Nastavení“ > „DKIM“ zeleně zvýrazněnou informaci „“

 

Máte-li jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat.

Nemáte čas brouzdat internetem?