Co to je mailing systém?

8. 12. 2014
4 min

Za mailing systém se označuje aplikace, která umožňuje přípravu, hromadné odesílání a následné vyhodnocování efektivity e-mailů. Na rozdíl od Outlook a dalších e-mailových klientů, které jsou primárně určeny pro komunikaci s několika osobami navzájem, je newsletter systém vyvíjen k efektivnímu hromadnému oslovení velké databáze příjemců. Díky pokročilému dávkovému odesílání dokáže program na hromadné rozesílání e-mailů odeslat až několik set tisíc e-mailů bez toho, aby byl newsletter označen jako spam nebo došlo k blokaci klienta z důvodu překročení počtu odeslaných zpráv.

 

Newsletter program vs poštovní klient

E-mailing systém vám umožní získat informace, které byste se z Outlooku nedozvěděli. Jedná se například o:

 • počet odeslaných, přijatých a nedoručených newsletterů

 • počet otevřených newsletterů včetně možnosti procházení až na konkrétní e-mailovou adresu

 • počet kliknutí na odkaz na web či jiný aktivní prvek

 • možnost odhlášení z rozesílky newsletterů a statistiky o počtu odhlášení

 • další pokročilé vlastnosti, o kterých píšeme v článku Jaké funkce by měl mít mailingový systém? 

 

Způsoby rozesílky newsletterů

 

Na trhu existuje několik typů e-mailing softwaru. Mezi nejrozšířenější patří:

 • e-mailing systém na vašem serveru: po zakoupení licence nebo použití Open Source nainstalujete na váš web hotovou aplikaci, přes kterou rozesíláte newlettery. Nevýhodou řešení je anglické jazykové prostředí, mnohdy nulová technická podpora, nutnost znalosti správy serveru a chybějící dohoda o odesílání s českými freemaily.

  Vhodnost použití: 2/5

 • webová aplikace: internetová aplikace speciálně vyvíjena pouze pro rozesílání newsletterů.

  Uživatel se nemusí starat o provoz, aktualizaci a řešení technických problémů. Pouze připravuje newslettery a vyhodnocuje jejich úspěšnost. Ideální řešení pro malé a střední firmy. Typickým řešením je i náš produkt CentralNews.

  Vhodnost použití: 5/5

 • desktopová aplikace: software, který je nainstalován přímo ve vašem počítači. Má pokročilejší funkce, než zmíněný Outlook, ale naráží na problémy při odesílání velkého počtu e-mailů a riziko blokace ze strany freemailingů.

  Vhodnost použití: 1/5

 • e-mailing systém integrovaný v CMS: typicky u e-shopových řešení, které nabízí různé moduly pro odesílání newsletterů. Většinou obsahují minimum pokročilých funkcí, žádné vyhodnocování efektivity. Pro velké rozesílky nedostačující řešení.

  Vhodnost použití: 3/5

 • naprogramování vlastního systému: vhodné pro velké společnosti, které jsou ochotné investovat do vývoje řešení statisíce korun a mají specialisty, kteří se dokáží postarat o správu systému a zajištění rozesílky (zařazení do white-listů, sledování black-listů apod.)

  Vhodnost použití: 3/5

Nemáte čas brouzdat internetem?