Chraňte své emailové adresy

29. 1. 2013
4 min

Poté, co si uživatelé emailových schránek zvykli na nevyžádanou poštu, zasílanou v angličtině a dalších cizích jazycích, přichází spameři s agresivnějšími formami nevyžádaných zpráv.

Příkladem z poslední doby je e-mail, který obdržela velká část provozovatelů webů převážně pak internetových obchodů. Email s předmětem „Nefunkční stránky“ byl sepsán v českém jazyce a bez obvyklých pravopisných chyb. Odesilatel v e-mailu příjemce informoval, že při procházení stránek narazil na závažnou chybu, kterou vyfotil a zasílá v příloze.

Email skutečně obsahoval přílohu s názvem screenshot.doc. Tato příloha však neukazovala žádnou chybu na webu, ale obsahovala obrázek, který posloužil k ověření, zda je emailová adresa příjemce skutečně aktivní. Pomocí toho si odesilatel mohl vytvořit slušnou databází e-mailů, na které následně bude rozesílat další spam.

Email měl následující podobu:

Dobrý den,

chtěla jsem se podívat na Vaše stránky [ADRESA], které mi našel Google, ale vyskočila na mě hláška, že mohou poškodit můj počítač. Používám Firefox a dříve se mi to nikdy nestalo.

Můžete mi prosím poradit? Do přílohy jsem zkopírovala obrazovku, když na mě ta hláška vyskočila, abyste si mohli udělat představu.

S pozdravem
Eva Dvořáková

A jak se tedy bránit těmto stále častějším útokům? Při procházení nově příchozí pošty doporučujeme:

  • neznámá adresa – doporučujeme zkontrolovat e-mail odesilatele (například e-mail použitý v našem příkladu – eva.dvorakova@mailbox4free.eu nemůžeme považovat za důvěryhodný)
  • předmět v cizím jazyce – přichází vám cizojazyčné e-maily, ikdyž s nikým ze zahraničí nekomunikujete
  • obsah emailu – oznámení o výhře, léčiva, hazard atd jsou podezřelé
  • přílohy -  otvírejte jen pokud jste si stoprocentně jistí pravostí e-mailu
  • ověření – podívejte se, zda o e-mailu nepíší na internetu
  • odhlášení – ze zákona musí každý newsletter (i ten nevyžádaný) obsahovat možnost odhlášení adresy z databáze. V případě důvěryhodných – ač nevyžádaných – newsletterů raději věnujte pár minut odhlášení, než abyste trávili opakovaně čas jejich mazáním v doručené poště. U podezřelých newsletterů typu Viagra, výhra v loterii nebo seznamka doporučujeme neklikat vůbec na nic a rovnou mazat.
  • zveřejnění adresy – pokud se musíte svým e-mailem registrovat kdekoliv na internetu, abyste měli přístup do diskusního fóra, ke stahovatelnému materiálu, nebo dalším funkcím, založte si pro tuto činnost zvláštní e-mailovou adresu, kde Vás následné spamy nebudou obtěžovat.
Nemáte čas brouzdat internetem?