Obchodníci, nastražte uši!

15. 1. 2016

28. prosince 2015 nabyla účinnosti Novela zákona o ochraně spotřebitele. Všichni obchodníci jí musí věnovat pozornost. Novela přináší části týkající se ochrany spotřebitelů proti nekalým praktikám či klamavému chování. Zcela nově také zahrnuje možnost řešit spotřebitelské spory mimosoudní cestou. Že vám tato novinka utekla? Nelekejte se, ještě je čas. Zmíněné „mimosoudní řešení spotřebitelských sporů“ nabyde účinnosti až 1. února 2016.

Novinka na ochranu spotřebitele v legislativě 2016

Co je účelem legislativní novinky?

V první řadě se jedná o implementaci evropského práva, díky němuž by mělo dojít k výraznému zlepšení vymahatelnosti spotřebitelských práv. Sníží se náklady a také ubyde „starostí“ všem zúčastněným stranám. Musíme však zmínit, že mimosoudního řešení spotřebitelských sporů by měli nakupující využít až v nejkrajnějším případě, kdy nenaleznou společnou řeč přímo s obchodníkem. Primárním účelem je dosažení dohody mezi oběma stranami – spotřebitelem a prodávajícím – za vedení příslušného subjektu. Subjekt určuje buď přímo zákon nebo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Pro e-shopy to bude nyní ČOI.

A teď to nejdůležitější. Upravte si obchodní podmínky!

Obchodníci mají povinnost upravit obchodní podmínky nejpozději do 3 měsíců od účinnosti zákona (čili dle našeho úsudku 3 měsíce od 1. února 2016). Nemůžeme ale vyloučit, že se mohou některé orgány držet doslovné dikce „nejpozději do 3 měsíců od účinnosti zákona“. V tom případě by se lhůta na úpravu obchodních podmínek počítala již od 28. prosince 2015.

Naše rada zní: Neponechejte nic náhodě a raději obchodní podmínky upravte do 3 měsíců od 28. prosince 2015.

Obchodní podmínky 2016

A jak to všechno víme?

IT STUDIO s.r.o. je členem Asociace pro elektronickou komerci a úzce spolupracuje s advokátní kanceláří Advokátní kancelář Zrůstek, Lůdl a partneři v.o.s. Potřebujete se poradit? Obraťte se na nás a my vám zprostředkujeme kontakt se specialistou.


APEK Vzorové obchodní podmínky - finální dokument

APEK Vzorové obchodní podmínky - vyznačené změny


Pozn. Rozsah prací a financování spolupráce s Advokátní kanceláří Zrůstek, Lůdl a partneři v.o.s. se řeší bez účasti IT STUDIA s.r.o.

Nemáte čas brouzdat internetem?