Google reCAPTCHA

13. 7. 2015
4 min

 Zná to asi každý provozovatel nějaké webové stránky, která umožňuje návštěvníkovi pomocí nějakého formuláře jednoduše kontaktovat provozovatele. Máme na mysli roboticky generovaný spam a nevyžádané e-maily.

Díky tomuto vznikl požadavek nějakým způsobem pokud možno jednoduše rozpoznat člověka od robota a data zaslané robotem rovnou odfiltrovat. Postupem času vznikalo spoustu variant, jak rozpoznat člověka od robota, ať už se jednalo o skrytá pole, které člověk na rozdíl od robota nevyplnil, či postupně se vyvíjející prvek CAPTCHA ( C ompletely A utomated P ublic T uring test to tell C omputers and H umans A part - plně automatický veřejný Turingův test k odlišení počítačů a lidí, nebo také CAPT ure CHA racters - zachyť znaky). S vyvíjející se komplexností těchto ochranných prvků se však vyvíjejí i roboti, kteří v současné době již úspěšně překonali všechny běžné varianty tohoto prvku. Krom toho, že tyto prvky byly překonány, představují také nepříjemnost, pro běžného uživatele, který se snaží daný formulář odeslat. Průměrný čas na správné vyplnění kódu je 10 vteřin, což může být rozdíl mezi tím, zda se z uživatele stane jednorázový návštěvník Vaší stránky nebo registrovaný uživatel, který se k Vám bude opakovaně vracet.

    

 

 

Řešení od Google

Oba tyto problémy řeší inovace od firmy Google, která přišla s novinkou označenou reCAPTCHA. ReCAPTCHA řeší oba zmíněné problémy, jak Google naznačuje přímo ve svém sloganu „Tough on bots. Easy on humans.“ (Těžká pro roboty. Jednoduchá pro člověka.). Google reCAPTCHA zatím nebyla roboticky překonána a zároveň umožňuje uživateli jedním kliknutím potvrdit, že uživatel je skutečně člověkem a ne robotem.

Díky tomu, že Google reCAPTCHA spolupracuje při vyhodnocování, zda je uživatel člověk nebo robot, se serverem společnosti Google, nemusíte se bát, že by Vaše reCAPTCHA někdy zastarala, protože na pozadí vždy pracují nejaktuálnější algoritmy firmy Google. Nemusíte se také bát toho, že by reCAPTCHA byla nevhodná pro zrakově handicapované uživatele, pro ty nabízí vestavěnou zvukovou nápovědu.

Krátce shrnuto - společnosti Google se opět podařilo přijít s průlomovou technologií, která usnadní život mnoha uživatelů. Pokud se chcete o této novince dozvědět více, doporučujeme navštívit přímo stránky společnosti Google  (text v angličtině).

Nemáte čas brouzdat internetem?