Balíkomaty budoucnost nebo slepá větev přepravy zboží?

27. 9. 2013
6 min

V nákupních střediscích se stále častěji můžeme setkávat s balíkomaty, které umožňují zákazníkům vyzvedávat objednávky z e-shopů v atraktivních lokalitách v čase, kdy to zákazníkům vyhovuje. Jsou pro e-shopy spásou nebo je to jen doplněk ke klasické logistice?

Balíkomat je velký trezor s množstvím schránek, kde si můžete vyzvednout svoji zásilku z e-shopu po zadání kódu, který obdržíte SMSkou. Systém balikomatů je velmi jednoduchý. Navazuje na outsourcing výdejního místa, stejně jako uloženkové systémy .

Zákazník si vybere zboží v e-shopu, zvolí způsob dopravy a vybere nejbližší balíkomat. Zboží u prodejce vyzvedne dopravce, který zajistí přesun zboží do balíkomatu a jeho zaevidování. Jakmile je zboží připraveno k odběru, dojde zákazníkovi SMS s informací, že si může zboží vyzvednout, společně s unikátní PIN kódem. Kód zadá do balíkomatu a do několika sekund mu je zboží vydáno. Za zboží může zákazník zaplatit přímo v e-shopu nebo v balíkomatu v hotovosti či pomocí platební karty.

 

Jak balíkomaty fungují si můžete prohlédnout na videu:

 

Výhody balíkomatů:

  • větší síť výdejních míst oproti pobočkám e-shopů v atraktivních lokalitách se snadnou dostupností a velkou návštěvností potenciálních zákazníků

  • nižší cena za vyzvednutí, než doručení klasickým balíkem České pošty nebo jiného přepravce

  • zákazníci si své zboží mohou vyzvednout kdykoliv, nejen v určitou dobu jako u klasických dopravců

  • menší fronty a rychlejší výdej (průměrná doba vyzvednutí 15 až 20 sekund)

  • balík si může vyzvednout kdokoliv, kdo zná bezpečnostní PIN

  • snadné ovládání

 

Nevýhody balíkomatů:

 

  • rozměrová omezení pro zboží (není možné vyzvedávat větší zboží jako jsou televize, bílé elektro apod.)

  • omezená doba vyzvednutí – 72 hodin

  • zatím menší rozšíření výdejních míst

  • chybějící kontakt prodejce se zákazníkem, nižší možnost prodeje doplňkového sortimentu

 

Kdo balíkomaty v ČR a na Slovensku nabízí?

V Česku a na Slovensku působí zatím tři poskytovatelé balikomatů. Jejich nabídka je podobná, nejvíce se liší počtem výdejních míst.

Kouzelná Almara

Kouzelná Almara v České republice do ostrého provozu své balíkomaty představila jako první. V současnosti provozuje v Praze 15 balíkomatů, do konce roku plánuje rozšíření na 100 strojů po celé České republice.Více informací také v samostatném článku.

Maximální rozměry zásilky: 36 × 44 × 61 cm

Maximální hmotnost zásilky: 12 kg

Cena: 59 Kč

Maximální doba uložení zásilky: 72 hodin

Více informací : http://kouzelnaalmara.cz/

 

InPost Poštomaty (na Slovenku Easy Pack)

Firma Postal Terminals má s provozování balíkomatů velké zkušenosti. Na domácím trhu v Polsku s nimi slaví velký úspěch. V současnosti nalezneme více než 100 InPost Poštomatů po celé České republice. O dopravu z e-shopu do konkrétního Poštomatu se stará logistická společnost In Time. 

Dle posledních zpráv dochází k významnému propojení služeb InPost a kouzelné Almary.

Maximální rozměry zásilky: 41 cm x 38 cm x 65 cm

Maximální hmotnost zásilky: 30 kg

Cena: individuální dle ceníku

Maximální doba uložení zásilky: 72 hodin

Více informací : http://www.postomaty.cz http://www.easypack24.sk/

 

Balíkomat České pošty

Zkušební verzi balíkomatu spustila Česká pošta v Praze na hlavní pražské poště v Jindřišské ulici. Česká pošta do budoucna plánuje své balíkomaty rozmístit do 150 lokalit po celé České republice.

Maximální rozměry zásilky: 58 × 52 × 65 cm

Maximální hmotnost zásilky: 20 kg

Cena: dle váhy od 94 Kč

Maximální doba uložení zásilky: 72 hodin

Více informací: http://www.ceskaposta.cz/cz/aktualne/tiskove-zpravy/2012/ceska-posta-zkousi-balikomaty-id38471/


Náš komentář

V zahraničí, kde balíkomaty již delší dobu fungují, si získaly poměrně velkou oblibu. Na jejich rozšíření mohou vydělat všichni.
Provozovatelé e-shopů rozšíří sít odběrných míst, zákazníci získají nižší cenu za dodání zboží a časovou flexibilitu při vyzvedávání zboží.

Největší nevýhodou balíkomatů zůstává nutnost dodržení maximálních rozměrů, které budou pro hodně e-shopu limitující. Přesto věříme, že si i u nás naleznou své místo. Pro prodejce nabízející kosmetiku, parfémy, oblečení a další drobné zboží mohou být balíkomaty přínosné. Lze očekávat, že skutečnou oblibu si balíkomaty získají po plném vstupu České pošty na trh. Ta tento systém logistiky ještě více zpropaguje a představí běžným zákazníkům, vytvoří desítky nových výdejních míst. Konkurence nebude vyčkávat a bude muset také do rozšíření investovat, na čemž vydělají zákazníci i prodejci.


Máte zájem?

Zaujala vás nabídka balíkomatů? Nabízíme integraci dopravních modulů na míru přímo do e-shopu EasyShopu. Získejte více informací ještě dnes!

Nemáte čas brouzdat internetem?