Automatická fakturace - zbytečnost nebo nutnost?

17. 9. 2015
4 min

Zákazník si objedná na eshopu nějaké zboží. Zvolí např. platbu převodem na účet a chce objednávku zaplatit . Jenže na email mu přijde něco ve stylu: " Dobrý den pane Zákazníku, obdrželi jsme Vaši objednávku. Objednávka bude co nejdříve zpracována naším pracovníkem. Děkujeme " a zákazník čeká.. a čeká .. a čeká..

Někdy čeká tak dlouho, že v rámci čekání si objedná zboží na jiném eshopu.
 

Nebylo by tedy daleko lepší, kdyby zákazník obdržel email: " Dobrý den pane Zákazníku, zasíláme Vám údaje pro uskutečnění platby. Jakmile bude platba připsána na náš účet, budeme objednávku neprodleně expedovat. Přejeme pěkný den ."

Zákazník nemusí na nic čekat,přejde do internetového bankovnictví a může objednávku ihned zaplatit. Takže teď už Vám zbývá jen kontrolovat, zda platba na účet dorazila. Ale i tuto operaci lze zautomatizovat , čímž se celý proces objednávky může značně zrychlit - což má určitě pozitivní vliv na spokojenost zákazníků .
 

Jak to tedy funguje?

Po dokončení objednávky se odešlou potřebné údaje do fakturačního systému (např. superfaktura.cz), který vygeneruje fakturu (případně zálohovou fakturu) a potřebné údaje pro platbu a ty se obratem  pošlou zákazníkovi emailem.

Zákazník obdrží údaje neprodleně po vytvoření objednávky (cca do 1min) a může objednávku zaplatit. A jakmile
platba dorazí na účet, systém ji automaticky spáruje s objednávkou a označí objednávku jako zaplacenou. Touto automatizací ušetříte nejen čas zákazníkům, ale i cenné pracovní kapacity. Schválně, spočítejte si kolik času touto komunikací strávíte. Nebylo by lepší se věnovat něčemu důležitějšímu?
 

Jak se to může zkomplikovat?

Může se stát, že zákazník zadá např. špatný variabilní symbol, a platba se s objednávkou automaticky nespáruje . V tomto případě se bude muset platba spárovat ručně pracovníkem.

I toto má však své řešení. Aby zákazník nečekal, připravíte si automatické upozornění na platby, které nebyly spárovány. Tím zajistíte to, že zákazník bude spokojený a nebude zbytečně čekat na ruční spárování.

Teď je jen na vás, jestli to považujete za zbytečnost nebo nutnost.

Nemáte čas brouzdat internetem?